W ciągu całego dnia na układ mięśniowo-szkieletowy człowieka oddziałuje wiele czynników takich jak środowisko, praca, odżywianie, przeciążenia mechaniczne, w dodatku zaniedbujemy leczenie i rekreację. Ostanie badania naukowe pokazują, że zbyt duży poziom stresu na co dzień powoduje zaburzenia metabolizmu, dolegliwości bólowe układu kostno-stawowego, a niekiedy i depresję. Coraz częściej pierwszym winnym tego typu objawom jest hormon stresu, czyli kortyzol, wytwarzany w korze nadnerczy. Zbyt duże jego stężenie powoduje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, co z kolei powoduje zaburzenia całej gospodarki organizmu, a w konsekwencji może prowadzić m.in. do przewlekłych bólów kręgosłupa, osłabienia organizmu, czasem również depresji. W takich przypadkach pomocny niekiedy okazuje się masaż leczniczy i rekreacyjny.
Bóle kręgosłupa – leczenie manualne
Masaż – rekreacyjny, leczniczy, na depresję czy jakikolwiek inny – ma nieocieniony wpływ na wszystkie układy ludzkiego organizmu. Zamiast przyjmowania leków przeciwbólowych, które obciążają takie organy, jak wątroba, nerki i żołądek, lepiej korzystać z manualnej pomocy terapeuty. Wykonując masaż kręgosłupa tak naprawdę oddziałujemy na wszystkie układy organizmu m.in. układ mięśniowo-powięziowy, nerwowy, krwionośny, oddechowy, hormonalny itd. Wpływamy na różnego rodzaju receptory nerwowe, w tym mechanoreceptory, które poprzez neurotransmiter wysyłają sygnał drogą aferentną do centralnego układu nerwowego informując o normalizacji napięć i zmianie konsystencji płynów ustrojowych.
Masaż na depresję, rekreacyjny, a może leczniczy?
W gabinecie Reha-Med wykorzystujemy różne techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację. Zawsze dopasowujemy zakres wykonywanych czynności do stanu pacjenta – jeśli cierpi on na ból kręgosłupa, zdiagnozowana jest u niego dyskopatia lub rwa kulszowa, masaż musi być odpowiednio dopasowany, tak by obniżyć napięcia tkanek oraz poprawić cyrkulację płynów ustrojowych poprzez odprowadzenie produktów przemiany materii i ułatwienie organizmowi dostarczenie nowych substratów w pełni wartościowych. Z kolei np. u osób zmagających się z depresją wykorzystujemy przede wszystkim techniki relaksacyjne i rekreacyjne. Staramy się dobrać takie czynności, by przyspieszyć powrót do pełnej sprawności fizycznej. Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa lub inne schorzenia układu kostno-stawowego albo potrzebujesz się odprężyć, przyjdź do nas na masaż!